[Jak wybrać psychoterapeute – psychologa?] cz. 3 ? komu powinno zależeć?

Komu powinno zależeć?

Dobre pytanie z jednej strony nie ma co ukrywać psychoterapeuta ma swój cennik, gdzie ceny psychoterapię wahają się od 70 do 150 zł za sesje, więc jakby nie było powinno mu zależeć byś przyszedł na kolejną terapię.

Z drugiej zaś strony jakiekolwiek zabiegi psychologa, które maja na celu zwiększenie ilości godzin, lub przywiązanie się do niego, mogą mieć zgubne skutki w psychoterapii całościowej. Odpowiedzialność i cała psychoterapia, chęć leczenia powinna być cały czas po Twojej stronie jako pacjenta.

Dlatego też aby odpowiedzialność było po stronie pacjenta, wielu dobrych psychologów stosuje tak zwany – kontrakt – setting z pacjentem, ustalacie zasady współpracy i Ty jako pacjent masz odpowiedzialne tych zasad dotrzymywać. Dzięki takiemu podejściu, proces leczenia pozostaje cały czas po Twojej stronie, po Twojej motywacji.

Wizyta u psychologa to rozmowa jakiej, wielu z nas nigdy nie doświadczyło, psycholog powinien być obiektywny – czasem jeśli dylematy moralne mu nie pozwalają, może się zdarzyć ze odmówi terapii lub delikatnie odeśle do innego psychoterapeuty. Jednak jakby nie było przy psychoterapeucie powinieneś czuć się swobodny mówić o wszystkim, nie zapominając nawet o tym co czujesz do psychoterapeuty.

W psychoterapii nie zawsze jest też miło, często możesz być dosłownie wściekły na terapeutę, w zależności od szkoły takie uczucia mogą być nawet czasem porządane, pomagają w interpretacjach i w zrozumieniu Twoich konfliktów wewnętrznych. Najważniejsze jest jednak to, byś o wszystkim mówił swojemu psychoterapeucie, nawet jak w pewnym momencie miałbyś ochote kogoś ‘opieprzyć’, ‘podnieść głos na kogoś’ zawsze mów o tym. Zawsze patrz na długotrwałe efekty psychoterapii, jeśli interpretacje psychoterapeuty pomagają Ci poprawic swoje zachowanie zrozumieć sens swojego postępowania to nie wazne co byś czuł do psychoterapeuty, terapia jest na dobrej drodze do zdrowienia.

Ponadto musisz zawsze pamiętać, że jeśli nie widzisz zmian w swoim zachowaniu, to cokolwiek by się nie działo, zawsze masz prawo do zmiany psychoterapeuty, tak jak pisałem w poprzedniej poradzie, pshcoterapia to długa relacja, dlatego dobrze sie zastanów z kim chcesz pracowac..

czwartek, 19 lipca, 201210:33 am kategoria psychoterapia. Śledź komentarze RSS 2.0 feed. Napisz komentarz, lub wyslij trackback ze swojej strony.

Leave a Reply