Co zrobić by przyspieszyć psychoterapię?
Pytanie w ogóle czy można… pisać o przyspieszeniu czegoś takiego jak psychoterapia?
Odpowiedź niestety nie jest prosta.. ale po części można uznać że tak, choć pewnie nie wszyscy się z tym zgodzą. Nie mogę się niestety wypowiadać na temat wszystkich rodzajów psychoterapię, powiem tylko o metodach wglądowych (psychoterapia psychodynamiczna, psychoanalityczna a także na pokrewnych i łączycych wiele nurtów)
Wiele osób chodzących na własną psychoterapię zapewne zauważyło, że w trakcie jej trwania zachodzą różne procesy w zależności od czasu czy jest to początek, czy też środek czy też końcowy jej etap. Nie wszystkie etapy można przyspieszyć, ale niektóre zdecydowania tak!
Najważniejsza w takcie psychoterapii aby była skuteczna jest relacja z psychoterapeutą. Dlatego jest ważne abyś na samym początku mógł wybrać psychoterapeutę który odpowiada Twojej osobowości, zacznij choćby od przeczytania opisu terapeuty. Wybierz województwo, miejscowość, znajdź profil i poczytaj:
- Psycholog, psychoterapeuta – Dolnośląskie, Wrocław
- Psycholog, psychoterapeuta – Kujawsko-pomorskie
- Psycholog, psychoterapeuta – Lubelskie
- Psycholog, psychoterapeuta – Lubuskie
- Psycholog, psychoterapeuta – Łódzkie
- Psycholog, psychoterapeuta – Małopolskie -szukaj take na PomocwKrakowie.pl
- Psycholog, psychoterapeuta – Mazowieckie -szukaj take na PomocwWarszawie.pl
- Psycholog, psychoterapeuta – Opolskie
- Psycholog, psychoterapeuta – Podkarpackie
- Psycholog, psychoterapeuta – Podlaskie
- Psycholog, psychoterapeuta – Pomorskie -szukaj take na PomocwTrojmiescie.pl
- Psycholog, psychoterapeuta – Śląskie
- Psycholog, psychoterapeuta – Świętokrzyskie
- Psycholog, psychoterapeuta – Warmińsko-mazurskie
- Psycholog, psychoterapeuta – Wielkopolskie
- Psycholog, psychoterapeuta – Zachodniopomorskie
Jak już wybierzesz 2-3 osoby skontaktuj się z nimi i umów na pierwszą sesję i zdecyduj czy dana osoba Ci odpowiada.
Dlaczego to jest takie ważne? Właśnie ze względu na przyspieszenie pierwszego etapu… pierwsze sesje nigdy nie są łatwe. Po prostu boimy się odkrywać całego siebie przed psychoterapeutą – przechodzą przeróżne myśli począwszy od tego ze psychoterapeuta może się przerazić naszymi myślami, żeby go nie uszkodzić, skończywszy na prostym “a co on o mnie pomyśli”.
W tym momencie możesz znacznie skrócić pierwszy etap, mając z góry zaufanie do danej osoby, jeśli już jesteś w trakcie psychoterapii, jesteś po pierwszych sesjach… zapewne już wybrałeś. Teraz aby nie tracić czasu trzymaj się zasad opisanych w tym artykule… wiem że budowanie zaufania trwa.. i zanim zaczniesz mówić swoje wszystkie wolne skojarzenia siła rzeczy musi potrwać, ale im szybciej zaczniesz to robić… im szybciej zaczniesz opowiadać swoje ‘myśli’ choćby najbardziej bzdurne Ci się tym szybciej terapeuta będzie mógł na nich pracować I Ci pomóc.