Choroby (psycho)somatyczne czy psychoterapia to pigułka…?

Hmm nie wiem jak Ci to wytłumaczyć.. ale jeśli trafiłeś na ten artykuł to pewnie już wiesz co to choroba somatyczna. Jeśli nie to tak pokrótce powiem że jest to choroba której źródłem jest nasza psychika – więcej można przeczytać tutaj.

Wiele chorób, a niektórzy sądzą więc, że większość jak nie wszystkie ma gdzieś podłoże psychiczne.

Jeśli czujesz ze Twoja dolegliwość ma podłoże somatyczne… i nie ma na nią lekarstwa w pigułce. Czas zacząć myśleć o psychoterapii, która w tym wypadku jest skutecznym choć bardzo nietypowym sposobem “leczenia”.

Wielu chorych chciałoby traktować psychoterapię, porady psychologa jak tabletki na chorobę psychosomatyczną. Psychoterapeuta coś powie, wrócisz do domu i już… nie ma choroby. Owszem są różne metody terapii które podobne metody ‘obiecują’ – można sobie wykształcić mechanizmy zaprzeczania pewnym faktom, powodom… i w ten sposób pozbyć się objawów. Konstrukcja psychiczna jednak pozostała taka sama.. być może jedne objawy znikną ale przyjdą inne dolegliwości, kto wie może jeszcze silniejsze… Psychoterapia wglądowa (np. psychodynamiczna, psychoanalityczna itd.) szybkich rozwiązań nie oferuje… oferuje jednak skuteczne przepracowanie problemów.

Musisz liczyć się jednak z tym, że nie koniecznie temat Twojej choroby będzie omawiany na psychoterapii, źródła chorób somatycznych często są w miejscach w których kompletnie się nie spodziewamy. Jedna z teorii mówi że choroba somatyczna to sposób na wyrażanie emocji, jakich nie jesteśmy w stanie wrazić innymi metodami… dlatego omawianie z terapeutą spraw z którymi przychodzi Ci się zmierzać każdego dnia, omawianie problemów z jakimi się spotykasz na codzień, a nie koniecznie omawianie symptomów, objawów choroby może lepiej zadziałać w leczeniu choroby somatycznej.

Nie licz też że będzie to jak tabletka…

choroby somatyczne wymagają przeważnie długiej, a czasem bardzo długiej pracy psychoterapeutycznej. Odkrycie prawdziwych źródeł, wykształcenie nowych mechanizmów po prostu trwa… Ale wszystko przed Tobą i wszystko do zrobienia!

 

Zobacz także: Choroby Psychosomatyczne

czwartek, 7 maja, 20159:24 pm kategoria psychoterapia. Śledź komentarze RSS 2.0 feed. Napisz komentarz, lub wyslij trackback ze swojej strony.

Leave a Reply