Czy psychoterapia działa?
Odpowiedź brzmi tak: działa, jeśli sesja odbywają się regularnie i są poświęcone Tobie i pracy nad Tobą, twoimi problemami
Pytanie natomiast jest gdzie indziej dlaczego takie pytanie zadajesz?
Przed psychoterapią…
Bo jeśli zastanawiasz się nad podjęciem psychoterapii, to musisz wiedzieć że ona działa, ale zależna jest od kilku czynników. Jest wiele
nurtów, podejść w psychoterapii działają one różnie, a stosowane są w zależności od zaburzenia, czy też potrzeb rozwojowych klienta. Tak więc to nad czy powinieneś się zastanowić to nad rodzajem psychoterapii, jaki powinieneś/powinnaś wybrać. Ale o tym w osobnych artykułach.
W trakcie psychoterapii?
Inna sprawa… jeśli zadajesz sobie to pytanie będąc już w trakcie psychoterapii. Jest to bardzo ważna kwestia jeśli pojawia się w Twojej głowie, którą przede wszystkim powinieneś/powinnaś poruszyć ze swoim terapeutą. Jest wiele czynników wpływających na działanie psychoterapii o kilku z nich możesz przeczytać tutaj.
Ale o co tak w ogólę chodzi?
Zastanawiając się nad tym zagadnieniem warto przede wszystkim przyjrzeć się samemu stwierdzeniu “czy psychoterapia działa?”. Co tak w zasadzie znaczy że psychoterapia działa? Czy objawy które Ci przeszkadzały znikają? Czy poprawia Ci się ogólne samopoczucie? Czy poprawia Ci się w pracy w relacjach z innymi ludźmi? – Nawet będąc w stanie ustalić co jest czynnikiem wg którego psychoterapia działa lub nie działa musisz pamiętać jeszcze o jednym…
Zmiany w swoim życiu dokonujesz TY sam!
Nie zrobi tego psychoterapeuta, który jest po to by Ci pomóc zrozumieć Twoje własne mechanizmy. W trakcie psychoterapii jeśli na to pozwolisz zmiany w Twoim życiu mogą po prostu znacznie szybciej postępować jednak zawsze to Ty będziesz za nie odpowiedzialny. Inną sprawą jest to że dziwnie się ona mogą nakumulować w trakcie trwania psychoterapii i to właśnie jest wskaźnikiem że psychoterapia działa bo właśnie o to w niej chodzi. O to byś potrafił/a uczyć się siebie i wybierać takie rozwiązania w życiu które będą szły w parze z Twoim rozwojem.
Kwestia prawdziwego działania psychoterapii i przymusowej chęci oceny pracy psychoterapeuty?
W trakcie psychoterapii dochodzi do wielu procesów, które mają za zadanie w dłuższej mierze proces leczniczy. Czasem może się zdarzyć że klient – pacjent wejdzie w rywalizację z terapeutą i chęć udowodnienia terapeucie, że psychoterapia nie działa hmm… Jeśli jesteś pacjentem możesz sprawić, że psychoterapia nie będzie działać, po prostu możesz nie chcieć się zmieniać i udowadniać terapeucie, że to przecież nie działa… mogą też być inne czynniki. Nigdy jednak psychoterapia nie będzie tabletką która zrobi coś za Ciebie!
Ważne jest jednak byś o tym wszystkim rozmawiał z Terapeutą i czuł się rozumiany, jeśli nie czujesz się rozumiany też o tym mów!
Jednak sama psychoterapia, to przede wszystkim sesje i praca po sesjach, na superwizjach itd, które są poświęcone wyłącznie TOBIE – i jeśli TO JEST, to psychoterapia działa! Bo takie jest jej zadanie. Przynajmniej w nurtach psychodynamicznych, psychoanalitycznych, systemowych i pokrewnych (terapeutów pracujących w tych nurtach znajdziesz między innymi na stronie na stronie lustro.org).
Kwestia zmian w Twoim życiu to cały czas Twoja motywacja.