[Jak wybrać psychoterapeute – psychologa?] cz. 1 – szkoły psychoterapi

Po pierwsze pytanie – Czy w ogóle Twój problem nadaje się do psychoterapeuty? W artykule Pierwsza wizyta u psychoterapeuty, możemy wyczytać o objawach somatycznych, które de facto mogą być dla nas właśnie taką oznaką, że to już czas coś ze sobą zrobić.

Na pierwszy rzut oka, zwykły ból brzucha to może być jakaś niestrawność… co jednak się dzieje, gdy ten ból występuje w jakiejś stresującej lękowej sytuacji? To akurat sam na sobie często obserwowałem, miałem napady kaszlu tak nagle ni z tego nie owego zaczynałem masakrycznie kaszleć niczym astmatyk – gruźlik. Badania miałem robione i nic… Dopóki sam w sobie nie odkryłem, że ten kaszel pojawia się tylko w pewnych sytuacjach, sytuacje te były silnie stresujące.

Nie jest to bardzo odkrywcze, wiele osób chorujących gdzieś świadomie lub podświadomie wie, że stan zdrowia się pogarsza gdy stan umysłu się pogarsza…. Sytuacja podobna dotyczy fobii, drżenia rąk, zaburzeń mowy, napadów, wymiotów, zaburzeń snu i wielu innych wypisanych w podlinkowanym wcześniej artykule itd.

Teraz pytanie co z tymi objawami może zrobić psychoterapeuta?

I tu pojawia się kluczowy aspekt wyboru terapii – nie znam wszystkich szkół, ale radze dokładnie poczytać, zanim wybierzesz się do jakiegoś psychoterapeuty, bo z takimi objawami można sobie różnie poradzić. Są np. szkoły gdzie takie objawy się zwalcza, zwyczajnie zastanawiając się dlaczego coś robimy, i jeśli to jest mało racjonalne i chcemy to zmienić to się to zmienia w zależności od szkoły małymi kroczkami, jednym dużym krokiem, hipnoz, odgrywaniem ról, terapii całej rodziny – łącznie z dziećmi… albo interpretacją wglądową w psychoterapii psychodynamicznej.

Nie che tu oceniać żadnej szkoły, radze każdemu spróbować lub przynajmniej dobrze zapoznać się z teorią zanim się gdziekolwiek wybierzesz. Niektóre szkoły nastawione się na szybką zmianę, a przy takich zmianach pozbycie się objawów doprowadza tylko do tego, że objawy te znajdą wyjście w innym miejscu…. dopiero trwała interpretacja przyczyny objawu może coś zdziałać.

czwartek, 19 lipca, 201212:06 am kategoria bezpieczeństwo, Inne, psychoterapia, spokój w pracy. Śledź komentarze RSS 2.0 feed. Napisz komentarz, lub wyslij trackback ze swojej strony.

Jeden komentarz to “[Jak wybrać psychoterapeute – psychologa?] cz. 1 – szkoły psychoterapi”

  1. […] [Jak wybrać psychoterapeute – psychologa?] cz. 1 – szkoły psychoterapi […]

Leave a Reply