Terroryści – po co się ich bać?
Dziś mam dla ciebie podnoszący na duchu fragment z “jeszcze
ciepłej” książki “To takie proste”, Agnieszki Opala
Przestaniesz się bać terrorystów
W latach 50. i 60. XX wieku amerykański profesor psychobiologii, Roger Wolcott Sperry, prowadził pionierskie badania dotyczące funkcjonowania ludzkiego mózgu, za co w roku 1981, wraz z Davidem Hunterem Hubelem i Torstenem Nilsemem Wieselem, otrzymał Nagrodę Nobla.
To właśnie on przedstawił i udowodnił swoją tezę, że ludzki mózg funkcjonuje, wykorzystując zasadę synergii. Jak zasada synergii działa w praktyce Zasada synergii oznacza, że mózg jest nie tyle urządzeniem sumującym
informacje, co posiadającym mechanizm mnożenia. Aby objaśnić zasadę synergii, posłużę się więc matematyką. Każdy wie, że dwa plus dwa daje cztery. Mózg ludzki także o tym wie.
2 + 2 = 4
Sam jednak nie funkcjonuje według tej reguły. Zgodnie z zasadą synergii dla ludzkiego mózgu wynik jest zawsze większy od sumy wprowadzonych elementów. Innymi słowy dwa plus dwa jest większe od czterech, przy czym ?większe? oznaczać może ?nieskończenie większe?. Dla przykładu. Planuję moją kolejną wyprawę. Tym razem będzie to Afryka. Podekscytowana opowiadam przyjacielowi o moim pomyśle, trasie podróży, miejscach, które chcę odwiedzić i ludziach, których chcę spotkać. W odpowiedzi niemal natychmiast słyszę pytanie:
? A nie boisz się?
Mój przyjaciel otrzymał następujące dane:
1. Samodzielna wyprawa.
2. Bez przewodnika i biura podróży.
3. Etiopia.
4. Ciekawe miejsca.
5. Jadę.
Poza tymi danymi posiada on ogólną wiedzę o świecie oraz własne doświadczenia życiowe. Jego mózg nie dodaje do siebie tych informacji. On je przetwarza, łączy ze sobą, wyciąga wnioski, buduje obrazy, potęguje odczucia. W wyniku tej pracy powstaje nieskończony ciąg skojarzeń, myśli, przykładów. Następuje mnożenie informacji, proces w zasadzie bez końca. Prawdziwy teatr wyobraźni.
Efekt GIGG
(Efekt GIGG (z ang. Garbage In, Garbage Grows), co znaczy: śmieci wrzucone, śmieci
skumulowane).
Wyobraź sobie, że to Ty otrzymujesz propozycję samodzielnej wyprawy do Etiopii. Jak przebiega proces Twojego myślenia? Jaka myśl, reakcja, pojawia się jako pierwsza? A kolejne? Daj sobie minutę i prześledź cały ciąg swoich doznań w tym czasie. Zestaw Twoich myśli i skojarzeń jest także efektem synergetycznego
funkcjonowania Twojego mózgu. Wiele osób ma wyobrażenie o pracy ludzkiego mózgu dopiero wtedy,
gdy porówna go do działania programów komputerowych.
Tymczasem, jeśli do programu komputerowego wprowadzisz dane, otrzymasz jednoznaczny wynik. Gdy dane będą prawdziwe, wynik będzie prawdziwy. Analogicznie jeśli do pamięci komputera wprowadzisz dane fałszywe, otrzymasz wynik fałszywy. Ludzki mózg funkcjonuje całkiem inaczej, niż pozbawiony inteligencji
komputer.
Jeśli wprowadzisz dane do ludzkiego mózgu, to, wykorzystując zasadę synergii, mózg multiplikuje te dane. Zaczynają one żyć własnym życiem. W umyśle tworzysz nieskończoną spiralę przewidywanych akcji, scenariuszy, możliwości. Najważniejsza dla Ciebie jest informacja, że często dzieje się to poza Twoją kontrolą.
Mózg wykorzystuje posiadane już informacje do nieustannej pracy na poziomie nieświadomym.
Jeśli wprowadzisz do mózgu dane negatywne: lęki, obawy, zahamowania, ograniczenia ? wówczas jako wynik przemyśleń otrzymasz ogromny obraz negatywny. W wyniku efektu synergii wyprodukujesz we własnym umyśle czarne scenariusze, których realizacja przyprawia Cię o dreszcze, blokując jednocześnie Twą inwencję i realizację pragnień.
Mój przyjaciel należy do tego typu ludzi. Dlatego pierwsza jego reakcjato było pytanie:
? A nie boisz się?
Efekt GIGG ma tak wielką moc, że potrafi generować bzdury w Twoim umyśle właściwie bez końca.
Jeśli rozejrzysz się wokół siebie, znajdziesz tony śmieci, które z otoczenia wprowadzasz do swego umysłu. Poranne wiadomości, które pochłaniasz na śniadanie (katastrofa autobusu z turystami; w strefieGazy zginęło kolejnych 30 palestyńskich żołnierzy; dziecko zakatowane przez konkubenta matki), pozornie przelatują Ci koło ucha, ale to na ich podstawie tworzy się w Twoim umyśle obraz świata.
Sam jesteś architektem własnych myśli
Gdy wprowadzam do mego umysłu informacje pozytywne, motywujące, pozbawione lęku, generuje on obrazy udanej wyprawy, podczas której poznaję nieznaną mi kulturę, wspaniałych ludzi, z której wracam bezpiecznie, pełna wrażeń i inspiracji do dalszej pracy.
Mając tę podstawową wiedzę o funkcjonowaniu umysłu na prawie synergii, stajesz się odpowiedzialny za wszelkie informacje, które wprowadzasz do umysłu. Ponieważ błędne dane się kumulują, jak myślisz, w jaki sposób zadziała w Twoim umyśle informacja, że zewsząd zagrażają Ci terroryści?
A jak zadziałają informacje wypełniające motywacyjne poradniki, że możesz osiągnąć wszystko, czego chcesz, pomimo że będzie Cię to kosztować sporo wysiłku?
Powyższy tekst to fragment książki “To takie proste”, po całość zapraszam tutaj.
Zobacz opinie o książce To takie proste