Niska Samoocena – jak sobie z tym radzić?

Czy jesteś beznadziejny? – ciężko Ci pokochać siebie? Boisz się zrobić czegokolwiek bo i tak Ci nie wyjdzie? Wydaje Ci się wciąż że nie podołasz w życiu i w sytuacjach które Cię napotykają?

Jeśli tak to masz problem z niską samooceną… ale nie bój się nie jest tak źle nie znam człowieka który w jakimś aspekcie swojego życia nie miałby kompleksów. Czasem stosowane są one chwilowo obronnie innym zaś razem niestety stają się nagminne… poważny problem pojawia się w momencie gdy kompleksy te stają się podstawą naszej samooceny, przez co nie możemy siebie samego polubić.

Psychoterapeuta nie potrafi wyleczyć poczucia niskiej samooceny jednym słowem. Leczenie w tym przypadku polega na rozpoznaniu prawdziwej przyczyny niskiej samooceny, jest bardzo prawdopodobne że wywodzi się ona wprost ze wczesnego dzieciństwa. Nie można tego jednak bezbłędnie od razu zakładać, bardzo też możliwe że niska samoocena powstała już później np w wyniku zmiany pracy, pojawienia się innej osoby o specyficznej osobowości w otoczeniu.

Wydawałoby się że kluczem do polubienia siebie, do poradzenia sobie z Tą sytuacją jest pozytywne nastawienie – łatwo powiedzieć, trudniej wykonać… i pytanie czy jest sens iść tą droga i na siłe się uszczęśliwiać. Prawda jest niestety taka, ze nawet jeśli w tym przypadku uda nam się zdobyć pozytywne nastawienie problem który jest zakorzeniony głębiej może sie ujawnić w innym miejscu. W miejscu w którym powstaną nowe problemy…

Jeśli negatywna samoocena często się u Ciebie pojawia jest to problem z Twoją osobowością i należałoby nad nią popracować. Tutaj przychodzi pod rękę psychoterapia psychodynamiczna dzięki której zmiana osobowości jest możliwa, oczywiście nie jet to jedyne wyjście. Potrzebne jest wypracowanie nowych wzorców osobowości które podczas takiej terapii jest możliwe znacznie szybciej niż w życiu… Terapeuta pracujący w podejściu psychodynamicznym poprzez stosowanie odpowiednich technik pomaga wypracować nowe wzorce osobowości.

środa, 17 października, 201211:15 pm kategoria psychoterapia, spokój w pracy, uczucia, Własne samopoczucie. Śledź komentarze RSS 2.0 feed. Napisz komentarz, lub wyslij trackback ze swojej strony.

Leave a Reply