Czym jest jakość życia?

Poniżej fragment z książki Po prostu żyj, Przemysława Pufala (za pozwoleniem wydawnictwa).

Definicja

A właściwie co to takiego ta jakość życia?

Z pewnością udzielisz na to pytanie intuicyjnej odpowiedzi. Na przykład, że to poziom komfortu Twojego życia albo poczucie zadowolenia z niego lub też że zależy ona od posiadanego majątku.

Twoje odpowiedzi będą dobre. Nie jestem wyznawcą teorii, że złe odpowiedzi w ogóle nie istnieją.

Przyjrzyjmy się, co na temat jakości życia można znaleźć w mądrych książkach. Czasami używa się zamiennie określenia ?poziom życia?, ale termin ten sugeruje według mnie odnoszenie się tylko i wyłącznie do pieniędzy. Jakość życia to niewątpliwie Twoje subiektywne odczucie, ocena tego, jak Ci się żyje. Możesz porównywać się z innymi albo ze sobą na różnych etapach życia.

Można podać definicję deskryptywną, opisową jakości życia, czyli podać jej cechy, elementy, części składowe. I tak też robię w dalszej części książki. Podam Ci sfery Twojego życia i środowiska, które Cię otaczają, które wpływają lub mogą wpływać na jakość Twojego życia. Ty odpowiadając na pytania, czy coś jest do zmiany lub czy coś innego nie pozwala Ci dobrze funkcjonować, będziesz w stanie zmienić życie.

Pod warunkiem oczywiście, że będziesz tego chciał.

Pamiętaj o jednym: nie dla wszystkich pewne kryteria będą równie ważne. Dla jednych ważne będą pieniądze, dla innych bogactwo przeżyć. Dlatego też podam Ci w tej publikacji możliwie dużo różnych kryteriów, opisujących większą część ludzkiego życia.

Niektórzy zwracają uwagę na to, że jakość życia jest stanem między marzeniami a stopniem ich realizacji. Innymi słowy im większe, lepsze, pełniejsze zaspokojenie Twoich potrzeb, tym wyższa jakość życia.

Jeszcze inni uważają, że jakość życia wiąże się z rozwojem, zmianą, a nie zależy od warunków zewnętrznych. Tyle że aby móc się realizować czy zmieniać, muszą zaistnieć konkretne warunki. Choć może jakiś abnegat i stoik stwierdzi, że nic nie jest ważne oprócz tego, co wewnątrz niego. Nie jest to takie proste.

Cały czas znajdujemy się pod wpływem środowiska fizycznego, kulturowego, społecznego i nie da się od tego uciec. Nawet kosmonauta w przestrzeni kosmicznej jest zależny od wielu czynników z zewnątrz, choć próżnia wydaje się taka? pusta.

Jakość życia to termin wieloznaczny, którego ostateczna definicja zależy od Ciebie! Czynniki, elementy, składowe, gotowe rozwiązania, są oczywiście ważne, ale to Twoje odczucia i przemyślenia doprowadzić Cię mogą do sukcesu. Pamiętaj o tym!

Więcej opinii o książce znajdziesz tutaj:
Po prostu żyj – Rafał Pufal

Ten fragment książki to taki przyczynek do dyskusji o tym czym dla nas jest jakość życia. Zapraszam zatem do odpowiedzi na pytanie Czym dla Ciebie jest jakość życia?

Czym dla mnie jest jakość życia dobre pytanie? Ale trzeba sobie najpierw zadać inne, po co definiować jakoś życia?

Stworzonych defininicji czegokolwiek dla samej definicji pełne są już biblioteki. A nam nie o naukę chodzi ale o nasze życie. Spróbuj więc zdefiniować jakość życia w innym celu, w celu lepszego zrozumienia własnego życia.

wtorek, 24 listopada, 20097:46 pm kategoria refleksje. Śledź komentarze RSS 2.0 feed. Napisz komentarz, lub wyslij trackback ze swojej strony.

Jeden komentarz to “Czym jest jakość życia?”

  1. Post godny uwagi. Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszym pisaniu.

Leave a Reply