Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo – Człowiek chciałby móc o tym nie myśleć, a jednak nie da się. Co chwila atakują nas informacje o przemocy, o zagrożeniach. Media w zasadzie tylko wyszukują takich nowinek, które emanują strachem. Doskonałym przykładem jest ta cała parodia związana z świńską grypą… która to jak same media wskazują ma przebieg bardzo łagodny, łagodniejszy od zwykłej grypy, a stała się głównym tematem medialnym ostatnich czasów…

Jak w takim świecie czuć się bezpiecznie?

Poniżej kilka rozważań o bezpieczeństwie pochodzących z książki Po prostu żyj – Rafał Pufala.

Bezpieczeństwo
Strach i lęk mogą i zazwyczaj niszczą nasze życie. Do tego stopnia, że nie tylko nie możemy powiedzieć, że posiada ono odpowiednią jakość, ale że jest wręcz koszmarem.

Życie w ciągłym strachu nie przynosi nam satysfakcji, nie daje nam poczucia bezpieczeństwa, nie pozwala normalnie działać i funkcjonować.
W kontekście jakości życia bezpieczeństwo zazwyczaj rozpatruje się jako ewentualność zostania ofiarą przestępstwa.

Komfort życia, jego jakość, zależą również od naszego poczucia bezpieczeństwa. Odpowiedz sobie więc na następujące pytania:
1. Czy czujesz się bezpiecznie?
2. Czy Twoja okolica (blisko domu, dzielnica, dojazd od domu) jest bezpieczna?

Może nieszczęśliwie Twoja ścieżka życiowa doprowadziła Cię do nieszczególnej dzielnicy, w której naprawdę jest niebezpiecznie. Masz dwa wyjścia: albo zostaniesz samozwańczym szeryfem walczącym z łobuzami albo? wyprowadzisz się stamtąd.

Przeprowadzka do lepszej dzielnicy to, wbrew temu, co niektórzy mówią, nic złego. Nie tylko pozwoli Ci poczuć się bezpieczniej, ale również wzrośnie Twój prestiż, samoocena. A czyż nie o to nam tutaj chodzi?
1. Czy Ty lub Twoi bliscy, lub znajomi staliście się kiedykolwiek ofiarą jakiegoś przestępstwa?
2. Czy zagrożenia, o których słyszysz, są dla Ciebie zagrożeniami realnymi?

Dziwne pytania? Media epatują obrazami zbrodni, przestępstw różnego rodzaju, które niekoniecznie muszą dotyczyć Ciebie. Okazuje się, że ludzie boją się morderstw, okradzenia, pobicia, ale jest to echo tego, co zdarzyło się gdzie indziej, daleko od nas. Na pytanie, czy sami kiedykolwiek padli ofiarą jakiegoś przestępstwa, okazuje się, że nie, ich bliscy na szczęście również nie, a w ogóle to w okolicy jest bardzo spokojnie. Dlatego musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nie boisz się czegoś, co jest mało prawdopodobne. Jeśli tak, to nie psuj sobie dobrego samopoczucia i przestań się niepotrzebnie martwić.

Reaguj za to na najmniejsze złamanie prawa, bo, jak pokazuje przykład Nowego Jorku, lekceważenie drobnych wykroczeń i wybryków prowokuje bandytów do przekraczania kolejnych granic i popełniania coraz to cięższych przestępstw.
1. Czy jesteś ubezpieczony?
2. Czy ubezpieczyłeś posiadany majątek?
3. Czy oszczędzasz na emeryturę dodatkowo oprócz obowiązkowych składek?

Do czynników wpływających na poczucie bezpieczeństwa należy również posiadanie różnego typu ubezpieczeń. Oczywiście każdego boli płacenie składek, często z nich rezygnujemy przy cięciu domowych wydatków, ale pamiętaj: przezorny zawsze ubezpieczony. Samo ubezpieczenie nie chroni od nieszczęścia, ale z pewnością spokojniej się śpi, gdy istnieje możliwość otrzymania odszkodowania za zniszczone mienie.

Bezpieczeństwo materialne to również myślenie o emeryturze, gdy jesteśmy młodzi i pełni sił. To wtedy należy zacząć zastanawiać się nad zabezpieczeniem starości, a nie miesiąc przed pójściem na emeryturę ani po otrzymaniu świadczenia, które starcza nam tylko na chleb. Rynek finansowy oferuje wiele różnorodnych możliwości oszczędzania na emeryturę. Skorzystaj z nich, jeśli tylko Twoja sytuacja finansowa na to pozwala. A jeśli nie masz pieniędzy, które mógłbyś odkładać, pomyśl, jak je zdobyć.

Pamiętaj, że ubezpieczenia i dodatkowa emerytura zapewnią bezpieczeństwo nie tylko Tobie, ale również Twojej rodzinie, nawet gdy Ciebie zabraknie.

To by było na tyle fragmentu książki, opinie o książce znajdziesz tutaj:
Po prostu żyj – Przemysław Pufal.

Tymczasem, chciałbym przestrzec wszystkich trapiących się o bezpieczeństwo. Gdzieś w Biblii jest łady fragment, nie pamiętam niestety gdzie, ale mówi mniej więcej tyle: “To o co się troszczysz będzie twoim bogiem”. Inaczej rzecz biorąc… Pamiętaj ze nie wszystko jest warte Twojej troski!!!

Wiem że brzmi to dziwne, ale można powiedzieć coś o tym wiem, na osiedlu na którym mieszkam od dziecka, napadnięto mnie. Normalnie zwyczajnie przystawili mi nóż i tylko o portfelu dalsza mowa. Przyznam szczerze bez żadnego oporu oddałem co miałem. Mówiąc że niestety więcej nie mam. Przyjęli i poszli, a we mnie pozostały mieszane uczucia, trochę wściekłości, a trochę euforii że jestem nadal cały 🙂 Na dziś dzień pamiętam tylko to drugie, a więc radość z tego że cały jestem.

Gorzej było z przestawieniem się na to by znowu się nie bać chodzić samemu po osiedlu, ale jakoś szybko z pomocą znajomych mi się udało 🙂

niedziela, 15 listopada, 20098:02 pm kategoria bezpieczeństwo. Śledź komentarze RSS 2.0 feed. Napisz komentarz, lub wyslij trackback ze swojej strony.

Jeden komentarz to “Bezpieczeństwo”

Leave a Reply