Nerwica Natręctw – Leczenie

Nerwica natręctw… czyli kolejne zaburzenie, dzięki któremu daleko nam do spokoju. Mam nadzieję że oglądałeś film “Dzień świra”, jeśli tak to kojarzysz zapewne pierwsze sceny w których bohater “świruje” na punkcie rytualnego odliczania analizowania ilości płatków śniadaniowych czy też listków papieru toaletowego.

To co było w tych scenach przedstawione to nic innego jak właśnie nerwica natręctw czyli zaburzenia obsesyjno kompulsywne. Jeśli sceny te wyraźnie Cię rozbawiły zapewne kojarzysz je ze swojego lub znajomych zachowania.. dla wielu jednak nie są one takie śmieszne…

Silnie nasilone symptomy zaburzeń obsesyjno kompulsywnych mogą znacząco przeszkadzać nam w codziennym życiu zarówno rodzinnym jak i zawodowym. Uporczywe sprawdzanie różnych rzeczy, obsesyjnie pojawiające się myśli niepozwalające się skupić na zadaniach do wykonania są zwykle bardzo czasochłonne. I mimo że w tych zaburzeniach doskonale zdajemy sobie sprawę z tego co się z nami dzieje nie jesteśmy w stanie temu zaradzić…

Brak wykonania pewnych rytualnych czynności może wiązać się z bardzo silnym napadem lęku, który może blokować wykonywanie innych czynności. Gdy staje się to bardzo silne i uciążliwe… trzeba się z tym wybrać do psychoterapeuty.

Psychoterapia w tym wypadku szuka pierwotnej przyczyny zaburzeń… owszem można zajmować się bezpośrednią likwidacją lub zmniejszaniem nasilenia się objawów, jednak jest to działanie chwilowe, które trwa najczęściej nie dłużej niż na czas trwania terapii. Prawdziwa przyczyna powstała gdzieś we wczesnym dzieciństwie na skutek fiksacji edypalnej lub masochistycznej. Interpretowanie i szukanie prawdziwych przyczyn powstania nerwicy natręctw daje pacjentowi możliwość zmiany swojej osobowości – a co z tym idzie wykształcenia nowej jakości życia bez potrzeby stosowania się do reguł wspominanych lękowych zachowań.

Jeśli potrzebujesz pomocy psychologa zgłoś się do jednego z naszych psychoterapeutów.

czwartek, 18 października, 20122:33 am kategoria bezpieczeństwo, emocje, Inne, odpoczynek, psychoterapia, spokój w pracy, uzależnienia. Śledź komentarze RSS 2.0 feed. Napisz komentarz, lub wyslij trackback ze swojej strony.

Leave a Reply