[Jak wybrać psychoterapeute – psychologa?] cz. 5 ? Czego nie robi psychoterapeuta?

Kolejne dobre pytanie, po tym szybko możesz rozpoznać dobrego psychoterapeutę. Psychoterapeuta to osoba która powinna kierować się jakimś swoim kodeksem etycznym zachowania, i być dla pacjenta podporą stabilnością.

Sprawy organizacyjne

Podstawą w zachowaniu psychoterapeuty jest podejście do współpracy z pacjentem. Nie powinno sie psychoterapeucie zdarzyć, np. zapomnienie o wizycie, spóźnieni, odwoływanie spotkań bez wyznaczania terminów. Stanowcze zmienianie zasad postępowania z pacjentem, np. spóźnianie się, pokazywanie że jest coś ważniejszego nić terapia z pacjentem. Psychoterapeuta uczony jest robienia notatek, w rzeczywistości dla niego sesja terapeutyczna powinna trwać więcej niż 50 minut, gdzie przed terapią powinien dokładnie przypomnieć sobie wszystko co ma w notatkach, następnie po terapie powinien zrobić sobie dokładne notatki z tego co było mówione na terapii. To jest podstawą psychoterapii. Pacjent ma się czuć dla psychoterapeuty ważny. Spoglądanie na zegarek i kończenie sesji przed czasem jest karygodne… Terapeuta też nie powinien narzucać dyskusji na wybrane tematy, zwłaszcza na te na które pacjent nie chce rozmawiać, to pacjent ma podsuwać tematy.


Sprawy duchowe

Kolejna sprawa – psychoterapia nie powinna wiązac się z jakimkolwiek duchowymi oddziaływaniami, psychoterapeuta nie może nikomu narzucać swoich ‘projekcji’ wobec kogokolwiek, nie powinien też wyjawiać swoich ocen co do różnych poglądów pacjenta. Tu należy bardzo uważać, psytchoterapeuta obecnie nie jest zawodem opisanym w jakiś ustawach, psychoterapeutą moze być w zasadzie każdy, teoretycznie należy przejść szkolenie, ukończyć studia, w praktyce jednak terapeutą moze sie nazwac dosłownie każdy… Nalezy też dobrze sprawdzić jakie szkoły ukończył nasz psychoterapeuta i czy przypadkiem metody które stosuje nie konfliktują sie z naszą wiarą. Psycholog nie powinien nic nikomu narzucać, ani też specjalnie mówić o swoich poglądach.

Sprawy intymne

Psychoterapeuta
powinien zachować maksimum intymności w kontakcie z pacjentem, anonimowo prowadzić notatki, nie przyjaźnić się z pacjentem, nie zapraszać pacjenta do domu, ani też nie umawiać się z nim na innych płaszczyznach niż psychoterapia. Nie powinien mówić o innych pacjentach, ani o innych specjalistach… Wszystko co mu pacjent powie powinine zachować dla siebie, niczym ksiądz na spowiedzi, z tym wyjątkiem, że Pacjent nie powininen czuć się oceniany, czy robic coś dobrze, czy robi coś źle… Ma wzbudzac zaufanie pacjenta… Poza szczególnymi typami terapii, nie powinni u danego psychoterapety członkowie tej samej rodziny.

Konieczna superwizja

Terapeuta nigdy nie powininen być sam w swojej pracy, warunkiem dobrej terapii jest podejmowanie się przez psychterapeutę superwizji. Superwizja to rodzaj sprawdzania pracy terapeuty przez innego terapeutę. na sueprwizji Psychoterapeuta powininen omówić anonimowo jak wyglada terapia z Tobą, superwizor natomiast powininen sprawdzić czy psychoterapeuta pracuje z Tobą w zgodzie z zasadami psychoterapi. Psychoterapia to bardzo trudny wbrew pozorom zawód, na tyle trudny że powinien być poddawany ciągłemu sprawdzaniu, w tym wypadku tym sprawdzaniem jest superwizja.

czwartek, 19 lipca, 20121:59 pm kategoria psychoterapia. Śledź komentarze RSS 2.0 feed. Napisz komentarz, lub wyslij trackback ze swojej strony.

Leave a Reply